Notice: Trying to get property of non-object in /home/aa11935/portale/core/src/NfPortal/Data/Faq/Repository.php on line 155
Rewalskie wieloryby

Rewalskie wieloryby

Władze miasta ustawiły w centrum Rewala dwa wieloryby. W zasadzie, są to szkielety wielorybów, wykonane z odpornej na warunki atmosferyczne, specjalnie wzmacnianej stali.

A dlaczego akurat wieloryby? Odpowiedzi należy szukać w jednej z lokalnych legend. Dawno, dawno temu, w czasach, gdy człowiek był właściwie bezradny wobec sił natury, a życie rządziło się innymi prawami, w pobliżu rewalskiej plaży pojawił się olbrzymi wieloryb. Dziw ogarnął tutejszych mieszkańców, którzy nigdy wcześniej nie widzieli tak wielkiego stworzenia. Bez namysłu postanowiono go wyciągnąć na brzeg. W tym celu, do wieloryba zaprzęgnięto wszystkie konie z okolicy. Pomysł wręcz karkołomny, gdyż zwierzęta zapadając się w piasku nie były w stanie przeciągnąć takiego kolosa. Zaniechano dalszych prób, jednak z pomocą przyszedł szalejący sztorm, który wyrzucił walenia na plażę. Co zrobili wówczas ludzie? Poćwiartowali zwierzę, dzieląc się cennym mięsem, a jego szkielet przewieźli do pobliskiego kościoła w Trzęsaczu, gdzie leżał latami. Wraz z zamknięciem świątyni na klifie, jedno z wielorybich żeber przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim. W tym też miejscu kończy się podanie.

Lokalne władze, czerpiąc z tej historii, postanowiły uczynić z wielorybów symbol gminy. Stąd też pomysł, na wykonanie i zamontowanie ich olbrzymich podobizn. Odwiedzający Rewal turyści, często zastanawiają się, jaki związek istnieje pomiędzy kurortem, a wielorybami, które przecież nie zamieszkują Morza Bałtyckiego. Faktycznie, nie jest to ich naturalne środowisko, jednak na przestrzeni wieków, w Bałtyku wielokrotnie zaobserwowano te morskie ssaki. Z tego powodu podejrzewa się, że rewalskie podanie może być mniej lub bardziej ubarwionym opisem faktycznego zdarzenia.

Same rzeźby, to dwa kolosy o wadze 10 oraz 5 ton, noszące łacińskie imiona: Ventus i Fluctus, co znaczy Wiatr i Fala. Znajdują się one w centralnej części nowego placu, wyłożonego granitowymi płytami. Na placu stoi również fontanna, której wody po zmroku barwi świetlna iluminacja. Właśnie to miejsce, wraz z pobliską platformą widokową, stanowi centrum Rewala.

Krzysztof
1.01.1970 01:00

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Dwa żeliwne, potężne posągi wielorybów, to symbole Rewala zdobiące jego centrum. Ważą 10 oraz 5 ton i noszą łacińskie imiona Ventus i Fluctus. W zasadzie, są to szkielety wielorybów, wykonane z odpornej na pogodę, wzmacnianej stali. Tuż obok znajdują się też podświetlana w nocy fontanna i platforma widokowa. To miejsce uwielbiane przez rodziny z dziećmi.

Komentarze (1)

Anonim 26.04.2019 13:26

Bardzo ciekawe są te Wieloryby z Rewala, warto je zobaczyć a nawet cyknąć sobie z nimi fotkę na pamiątke :)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy